Na około 170 księży ewangelickich w Polsce tylko jeden nie ma żony, ale wynika to wyłącznie z jego wyboru – mówił podczas spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej ks. Alfred Borski, proboszcz Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Szczytnie. Jego zdaniem sprawa celibatu stwarza niedobrą atmosferę jeśli chodzi o spojrzenie na wiarę.

Po co księdzu żona
Ks. Alfred Borski: – Sprawa celibatu stwarza niedobrą atmosferę jeśli chodzi o spojrzenie na wiarę

NIELICZNI, ALE AKTYWNI

Spotkanie z ks. Alfredem Borskim, proboszczem Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Szczytnie zbiegło się z obchodzonym właśnie 500-leciem reformacji, była to więc dobra okazja, aby nie tylko odświeżyć historyczną wiedzę na jej temat, ale też lepiej poznać zasady, którymi na co dzień kierują się luteranie. Jeszcze stosunkowo niedawno, bo do 1945 r. przedstawiciele tego wyznania stanowili na Mazurach większość. Po masowych wyjazdach miejscowej ludności do Niemiec, dziś pozostało już niewielu ewangelików, ale nadal stanowią oni prężnie działającą wspólnotę, o czym świadczy choćby aktywność członków szczycieńskiej parafii. Można się było o tym przekonać podczas czwartkowego spotkania, w trakcie którego wystąpił chór Cantabo założony przez ks. Borskiego. On sam gra w nim na gitarze i śpiewa, a oprócz tego cyklicznie wydaje „Informator”, pismo poświęcone życiu parafii.

Proboszcz przybliżył zebranym historyczne tło reformacji oraz postać Marcina Lutra. Opowiedział także o różnicach między ewangelikami i katolikami oraz przedstawicielami innych wyznań protestanckich, m.in. baptystami.

CELIBAT TWORZY ZŁĄ ATMOSFERĘ

Przy okazji podzielił się swoimi przemyśleniami na temat celibatu.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.